Virusai ir antivirusinės programos

Virusai, kirminai ir Trojos arkliai yra žalingos programos, kurios gali sugadinti jūsų kompiuterį ir jame laikoma informaciją, sulėtinti interneto ryšį ir pasinaudodamos jūsų kompiuteriu patekti į jūsų draugų, šeimos, bendradarbių kompiuterius ir kitur internete. Gera žinia yra tai, kad kelios apsaugos priemonės padeda saugotis nuo šių pavojų. Tai tarsi durų užrakinimas, kad į namus nepatektų vagys.

Virusas yra kompiuterinio kodo dalis, kuri prisijungia prie programos ar failo, kad galėtų plisti iš kompiuterio į kompiuterį kartu su siunčiama programa ar failu. Virusai gali sugadinti jūsų techninę ar programinę įrangą ar failus.

Kompiuteriniai virusai gali būti įvairiausi: nuo erzinančių, bet praktiškai nekenksmingų iki pažeidžiančių kritinius failus ar įrangą. Gera žinia yra tai, kad tikras virusas sklinda tik tuo atveju, kai prie to prisideda žmogus, pavyzdžiui, bendrai naudodamasis failu arba siųsdamas elektroninį laišką.

Kirminas, kaip ir virusas, yra sukurtas pasidauginti iš vieno kompiuterio į kitą, bet jis daro tai automatiškai, užvaldydamas kompiuterio funkcijas, kurios gali perkelti failus ar informaciją. Kai kirminas patenka į sistemą, jis gali keliauti savarankiškai. Didžiausias jų keliamas pavojus yra jų sugebėjimas dauginti dideliais kiekiais. Pavyzdžiui, kirminas gali išsiuntinėti savo kopijas visais jūsų adresų dėžutėje saugomais adresais. Gavėjų kompiuteriai pasielgs analogiškai, apkraudami tinklą ir sulėtindami verslo tinklų ir apskritai interneto veikimą. Kai į internetą paleidžiami nauji kirminai, jie dauginasi labai greitai, užkimšdami tinklus ir priversdami jus (ir visus kitus vartotojus) laukti, kol interneto naršyklė atidarys tinklapį, dvigubai ilgiau.

Trojos arklys veikia tuo pačiu principu, kaip ir mitologijoje minimas Trojos arklys, kuris atrodė kaip auka dievams, bet iš tikrųjų leido į miestą patekti ir jį užimti graikų kareiviams: tai kompiuterinės programos, kurios atrodo kaip naudingos programos, bet iš tiesų kelia grėsmę jūsų saugumui ir gali padaryti daug žalos jūsų kompiuteriui. Naujausi Trojos arkliai buvo užmaskuoti kaip elektroniniai laiškai su priedais, kuriuos, kaip tvirtinama, siuntė kompanija Microsoft kaip saugos atnaujinimus, tačiau išaiškėjo, kai tai buvo virusai, kurie kėsinosi sutrikdyti antivirusinių programų ir ugniasienės įrangos veikimą. Trojos arklys – kompiuterinė programa, kuri atrodo naudinga, tačiau iš tiesų kenkia kompiuteriui.

Kaip plinta kirminai ir kiti virusai? Praktiškai jokie virusai ir didžioji dalis kirminų negali plisti, kol neatidarote arba nepaleidžiate veikti užkrėstos programos. Didžioji dalis pačių pavojingiausių virusų buvo išplatinta su el. laiškų priedais – failais, kurie prikabinami ir siunčiami kartu su laišku. Dažniausiai galite atpažinti, ar prie jūsų laiško prikabintas priedas, nes matote ekrane sąvaržėlę su priedu ir jo pavadinimą. Su el. paštu galite gauti įvairiausių tipų failų, pavyzdžiui, nuotraukų, laiškų, parašytų naudojant programą Microsoft Word, ar Excel skaičiuoklių. Virusas pradeda veikti, kai atidarote failo priedą (dažniausiai dukart spustelėdami jo piktogramą).

Antivirusinė programinė įranga yra kompiuterio programa, kuri aptinka, apsaugo ir nukenksmina arba pašalina pavojingą programinės įrangos programą, pavyzdžiui, virusus arba kirminus. Galite apsaugoti savo kompiuterį nuo virusų naudodami antivirusinę programinę įrangą. Pagal veikimo būdą ir atliekamas funkcijas į antivirusinės sistemos sudėtį įeinančios programos gali būti skirstomos į tokias pagrindines grupes:

detektoriai – jos suteikia galimybę rasti failus, kurie užkrėsti kokiu nors žinomais virusais. Detektoriai tik aptinka virusą, bet nuo jo neišgydo;

daktarai – tai antivirusinės programos, ne tik aptinkančios virusus, bet ir išgydančios nuo jų, t.y. atliekančios priešingus veiksmus nei atliko virusas, užkrėsdamas kompiuterį. Jos iš užkrėstos programos ar disko “iškanda” (išmeta) virusą, t.y., grąžina programą į tą būseną, kuri buvo prieš užsikrečiant. Failai, kurių nepasiseka grąžinti, paprastai daromi neveikliais (nedarbingais) arba išmetami;